BHC StarColor Most

  • Klubové barvy: modrá, žlutá
  • Webové stránky: http://most.billiard-hockey.cz/
  • Zástupce klubu: Jakub Hasil
  • E-mail: jakub.hasil@post.cz
  • Největší týmové úspěchy: vítězství v Druholigovém poháru 2008,
    2 x 3.místo v Českomoravském poháru
  • Významní hráči současnosti / minulosti: Petra Mátlová, Vojtěch Černý, Ondřej Černý, Jakub Hasil, Tomáš Fleišman

V sezóně 1996 poprvé nastoupil do soutěží ve šprtci klub ze severočeského města Most. U zrodu Billiard-hockey clubu Most byla pětice kamarádů, kteří svým nadšeným přístupem dokázali zpopularizovat na Mostecku do té doby téměř neznámou sportovní disciplinu.

Nepřímým předchůdcem BHC Most byl tým SHL Žatec-Most, který v soutěžích působil jen krátce v roce 1996 a zanikl ještě před vznikem BHC. Boom šprtce v regionu přišel ovšem až s činností Billiard-hockey clubu Most. Během své existence prodělal BHC Most velkou proměnu z malého provinčního klubu v jednoho z leaderů rozvoje stolního hokeje. Pomohla tomu především úspěšná spolupráce se základními školami v Mostě a okolí.

V současné době má BHC Most přes dvě stě členů, více než stovka je každoročně aktivní v oficiálních soutěžích. Činnost klubu je z velké části založena na žákovských kroužcích, které klub na mosteckých a litvínovských základních školách buď přímo organizuje, nebo pomáhá jejich rozvoji. V roce 1999 byl BHC Most, který dlouhodobě zdobí právě práce s dětmi a mládeží, jedním z iniciátorů celostátního přeboru žákovských družstev – Ligy škol.

Kromě Ligy škol, v níž žákovský tým 15.ZŠ Most třikrát triumfoval v celostátním finále, dosáhli mostečtí velkých úspěchů i v soutěžích jednotlivců. Největší sběratelkou medailí je Petra Mátlová (Hasilová), čtyřnásobná mistryně republiky i Evropy. Senzačním mistrem Evropy se mezi muži v roce 2005 stal Vojtěch Černý. Naproti tomu Tomáš Fleišman třemi tituly mistra ČR v žákovských kategoriích a dvěma stříbrnými medailemi z ME juniorů potvrzuje dlouhodobě svou výkonnost. Medailemi z mistrovství ČR či mistrovství Evropy se dále mohou pochlubit Milan Šulc, Michal Le, Sabina Kamenská, Priel Canal, Ondřej Černý, Tomáš Pohanka, Ondřej Müller a Roman Reisig.

Rezervy má dosud BHC Most v soutěžích družstev. Jeho „A“ tým hraje střídavě 1. a 2.ligu. V sezóně 2008 zvítězilo „áčko“ – hrající pod názvem BHC AB STAIN Most „A“ – ve své skupině 2.ligy a následně i v celostátním Druholigovém poháru a letos opět nastupuje v nejvyšší soutěži. Ostatní družstva klubu působí ve 2.lize a regionální 3.lize.

Již od roku 1999 udržují mostečtí hráči čilé mezinárodní kontakty. Ty logicky začaly v německém pohraničí, později se přidaly kluby z dalších zemí. Billiard-hockey club Most se aktivně podílí na šíření šprtce do světa. V květnu 2008 byl BHC Most spolupořadatelem mistrovství světa – nejen v billiard-hockeyi, ale také v dalších typech stolního hokeje. Šampionát proběhl z účasti zástupců tří kontinentů na mosteckém zimním stadionu.

BHC Most není zaměřen jen na vrcholový šprtec, ale stará se o hráče a hráčky všech věkových i výkonnostních úrovní.

Zdroj: Publikace Billiard-hockey šprtec / Od knoflíků ke světovým titulům