BHK IQ Boskovice

 • Klubové barvy: červená, černá
 • Webové stránky: http://sprtec-boskovice.cz/
 • Zástupce klubu: Roman Kovář
 • E-mail:
 • Největší týmové úspěchy: 2.místo v Druholigovém poháru 2008
 • Významní hráči současnosti / minulosti: Bohumil Feruga, Vít Vondál, Jakub David, Michal Odehnal

V Boskovicích se hraje šprtec od roku 1991. Klub BHK I.Q. Boskovice vznikl v roce 1994 a největší podíl na jeho založení měl Ondřej Pokorný. Od svého vzniku hrál klub ve druhé lize družstev. Turnajů jednotlivců se účastnil spíše sporadicky. V roce 1999 převzal vedení klubu Bohumil Feruga a postupně přivedl nové členy, především mládež. Důležitým mezníkem je pro boskovický šprtec rok 2000, kdy byl založen zájmový kroužek šprtce v DDM Boskovice. Větší zapojení boskovických hráčů do soutěží jednotlivců s sebou přineslo také první úspěchy. V roce 2008 přechází boskovický šprtec pod křídla Orla a v roce následujícím do své premiérové prvoligové sezóny vstupuje jako BHK Orel Boskovice.

V soutěžích jednotlivců se, v době, kdy hájil barvy SHL Dopravní stavby Brno, až na samotný vrchol probojoval Bohumil Feruga. V roce 2003 se stal mistrem Evropy. Dále získal dvě evropská stříbra. Stříbro a bronz má také z mistrovství ČR.

Velkých úspěchů dosáhli boskovičtí v mládežnických kategoriích. Vít Vondál se v roce 2005 stal mistrem republiky mezi staršími žáky a později vybojoval vítězství v Českém poháru juniorů. Jakub David získal v kategorii starších žáků bronz. V roce 2008 vyhráli boskovičtí žáci celostátní přebor – Ligu škol. Z této soutěže mají dále dvě stříbra a jeden bronz. Boskovickým se následně vydařil i vstup do juniorské kategorie když se stal Michal Odehnal v roce 2009 mistrem České republiky, o rok později pak triumfoval mezi juniory i na mistrovství Evropy. Na svého kolegu navázal v roce 2011 Jakub David, když slavil titul juniorského mistra Evropy v Rusku.

Na vlastní odchovance klub spoléhá i v nové etapě – prvoligové. S mnohaletými prvoligovými zkušenostmi se z SHL Brno vrátil do boskovické sestavy jako kapitán Bohumil Feruga. S jedním z nejmladších týmů mají Boskovice velkou perspektivu do dalších sezón.

Zdroj: Publikace Billiard-hockey šprtec / Od knoflíků ke světovým titulům

Soupiska 1.ligového družstva pro rok 2019:

 1. DAVID Jakub
 2. FERUGA Bohumil
 3. FIALA Dominik
 4. OŠLEJŠEK Jakub
 5. PROCHÁZKA Josef Jun.
 6. PROCHÁZKA Ondřej
 7. VONDÁL Vít
 8. ZAJÍČKOVÁ Petra