SHL SDS EXMOST Brno

 • Klubové barvy: oranžová, bílá, černá
 • Webové stránky: http://www.shlbrno.cz/
 • Zástupce klubu: Dalibor Kyzlink
 • E-mail: dkyzlink@billiard-hockey.cz
 • Největší týmové úspěchy: 2 x mistr ČR, 3 x vítěz Českomoravského poháru, 2 x vítěz PMEZ, 4 x vítěz Poháru WTHA
 • Významní hráči současnosti / minulosti: Dalibor Kyzlink, Gerhard Cesar, Karel Horák Jun., Martin Kučera, Nikola Velebová, Patrik Juchelka / Jiří Ventruba, Karel Páleníček, Bohumil Feruga, Iva Fraňková, Martina Truhlářová

Stolní hokejová liga Brno má mezi kluby stolního hokeje, kategorie billiard-hockey šprtec, postavení zcela výjimečné a její historie by vydala na samostatnou publikaci. SHL Brno svou činnost vyvíjí od roku 1960, kdy trojice hráčů Lubomír Polster, Jiří Ventruba a Dalibor Kyzlink odehrála první ročník klubové soutěže, která se hraje dodnes. Bylo sehráno již 55 ročníků – všechny po vzoru kanadsko-americké hokejové ligy a s týmy této soutěže – a po celou dobu je z každého utkání pořizován zápis, kde jsou zaznamenány branky, nahrávky, tresty ve hře, výkony brankářů atp.

V průběhu let zasáhlo do soutěže celkem 93 hráčů. Nejúspěšnějším z nich je Jiří Ventruba, který třicetkrát vyhrál tuto celoroční ligu a pětadvacetkrát pohár. Kariéru ukončil v roce 1999. Jediným hráčem, který startoval ve všech pětapadesáti ročnících je Dalibor Kyzlink. Odehrál 3510 ligových a 683 pohárových zápasů, především s klubem Montreal Canadiens. V současnosti je nejlepším klubovým hráčem Martin Kučera, který dosáhl již čtrnáct vítězství v lize a devět v poháru.

V roce 1980 byla SHL Brno iniciátorem celorepublikových aktivit. Uskutečnilo se první mistrovství Československé republiky jednotlivců, které se od té doby hraje pravidelně. V roce 1990 byli zástupci SHL Brno spoluzakladateli European Table Hockey Association, společné s kategorií Stiga, od roku 1992 potom World Table Hockey Association, v jejímž čele stál až do roku 2000 člen SHL Brno MuDr. Jiří Ventruba.

V roce 1991 vznikla z iniciativy SHL Brno Československá unie hráčů stolního hokeje (nyní Unie hráčů stolního hokeje), v jejímž čele stojí od jejího založení Akad.soch. Dalibor Kyzlink, rovněž člen SHL Brno.

Klub dosáhl výrazných úspěchů jak v celorepublikovém měřítku, tak i na mezinárodní scéně. Na republikové tituly v soutěžích jednotlivců dosáhli tito členové SHL Brno: Dalibor Kyzlink, Jiří Ventruba, Arnošt Ryška, Gerhard Cesar, Karel Horák Jun., Martin Kučera, Jana Kolmačková, Nikola Velebová, Michal Vecka a Patrik Juchelka. Martin Kučera a Nikola Velebová dokázali získat titul mistra světa. Tituly mistrů Evropy mezi jednotlivci se dále mohou pochlubit tito členové klubu: Dalibor Kyzlink, Jiří Ventruba, Karel Páleníček, Martin Kučera, Bohumil Feruga, Patrik Juchelka, Michal Vecka, Iva Fraňková, Martina Truhlářová, Nikola Velebová. Členy vítězného týmu na mistrovství světa byli Martin Kučera a Dalibor Kyzlink. Evropský titul v týmové soutěži vybojovali Dalibor Kyzlink, Jiří Ventruba, Karel Páleníček, Martin Kučera, Bohumil Feruga, Karel Horák Jun., Gerhard Cesar.

Klub je letos reprezentován jedním družstvem v celostátní 1.lize družstev. Má své zastoupení i v regionální druhé lize a v městské třetí lize. V soutěžích jednotlivců nastupují za klub hráči všech kategorií.

Zdroj: Publikace Billiard-hockey šprtec / Od knoflíků ke světovým titulům

Soupiska 1.ligového družstva pro rok 2016:

 1. CESAR Gerhard
 2. FLAJŠINGR Milan Jun.
 3. FRYČ Martin
 4. HORÁK Karel Jun.
 5. JUCHELKA Patrik
 6. KUČERA Martin
 7. KYZLINK Dalibor
 8. LUDVÍK Vojtěch
 9. PROCHÁZKA Jaromír
 10. SÁČEK Tomáš
 11. TRUHLÁŘ Václav