SHL Brno

  • Klubové barvy: oranžová, bílá, černá
  • Webové stránky: http://www.shlbrno.cz/
  • Zástupce klubu: Dalibor Kyzlink
  • E-mail: dkyzlink@billiard-hockey.cz
  • Největší týmové úspěchy: 2 x mistr ČR, 3 x vítěz Českomoravského poháru, 2 x vítěz PMEZ, 4 x vítěz Poháru WTHA
  • Významní hráči současnosti / minulosti: Dalibor Kyzlink, Gerhard Cesar, Karel Horák Jun., Martin Kučera, Nikola Velebová, Patrik Juchelka / Jiří Ventruba, Karel Páleníček, Bohumil Feruga, Iva Fraňková, Martina Truhlářová

Stolní hokejová liga Brno má mezi kluby stolního hokeje, kategorie billiard-hockey šprtec, postavení zcela výjimečné a její historie by vydala na samostatnou publikaci. SHL Brno svou činnost vyvíjí od roku 1960, kdy trojice hráčů Lubomír Polster, Jiří Ventruba a Dalibor Kyzlink odehrála první ročník klubové soutěže, která se hraje dodnes. Bylo sehráno již 55 ročníků – všechny po vzoru kanadsko-americké hokejové ligy a s týmy této soutěže – a po celou dobu je z každého utkání pořizován zápis, kde jsou zaznamenány branky, nahrávky, tresty ve hře, výkony brankářů atp.

V průběhu let zasáhlo do soutěže celkem 93 hráčů. Nejúspěšnějším z nich je Jiří Ventruba, který třicetkrát vyhrál tuto celoroční ligu a pětadvacetkrát pohár. Kariéru ukončil v roce 1999. Jediným hráčem, který startoval ve všech pětapadesáti ročnících je Dalibor Kyzlink. Odehrál 3510 ligových a 683 pohárových zápasů, především s klubem Montreal Canadiens. V současnosti je nejlepším klubovým hráčem Martin Kučera, který dosáhl již čtrnáct vítězství v lize a devět v poháru.

V roce 1980 byla SHL Brno iniciátorem celorepublikových aktivit. Uskutečnilo se první mistrovství Československé republiky jednotlivců, které se od té doby hraje pravidelně. V roce 1990 byli zástupci SHL Brno spoluzakladateli European Table Hockey Association, společné s kategorií Stiga, od roku 1992 potom World Table Hockey Association, v jejímž čele stál až do roku 2000 člen SHL Brno MuDr. Jiří Ventruba.

V roce 1991 vznikla z iniciativy SHL Brno Československá unie hráčů stolního hokeje (nyní Unie hráčů stolního hokeje), v jejímž čele stojí od jejího založení Akad.soch. Dalibor Kyzlink, rovněž člen SHL Brno.

Klub dosáhl výrazných úspěchů jak v celorepublikovém měřítku, tak i na mezinárodní scéně. Na republikové tituly v soutěžích jednotlivců dosáhli tito členové SHL Brno: Dalibor Kyzlink, Jiří Ventruba, Arnošt Ryška, Gerhard Cesar, Karel Horák Jun., Martin Kučera, Jana Kolmačková, Nikola Velebová, Michal Vecka a Patrik Juchelka. Martin Kučera a Nikola Velebová dokázali získat titul mistra světa. Tituly mistrů Evropy mezi jednotlivci se dále mohou pochlubit tito členové klubu: Dalibor Kyzlink, Jiří Ventruba, Karel Páleníček, Martin Kučera, Bohumil Feruga, Patrik Juchelka, Michal Vecka, Iva Fraňková, Martina Truhlářová, Nikola Velebová. Členy vítězného týmu na mistrovství světa byli Martin Kučera a Dalibor Kyzlink. Evropský titul v týmové soutěži vybojovali Dalibor Kyzlink, Jiří Ventruba, Karel Páleníček, Martin Kučera, Bohumil Feruga, Karel Horák Jun., Gerhard Cesar.

Klub je letos reprezentován jedním družstvem v celostátní 1.lize družstev. Má své zastoupení i v regionální druhé lize a v městské třetí lize. V soutěžích jednotlivců nastupují za klub hráči všech kategorií.

Zdroj: Publikace Billiard-hockey šprtec / Od knoflíků ke světovým titulům